مشاوره و سفارشات : 09136544566

» درمان روماتیسم با گیاهان دارویی چقدر موثر است

درمان روماتیسم با گیاهان دارویی

با توجه به این که امروزه مردم سرزمین مان دچار انواع بسیاری از بیماری های مختلفی شده اند . بخشی از آنها به درمان بیماری با استفاده از گیاهان دارویی روی آورده اند . شایع ترین بیماری که بیشتره امروزه با آن دست و پنجه نرم می کنند بیماری روماتیسم مفصلی است که درمان آن با گیاهان دارویی مختلفی امکان پذیر و زمان بر است . به بیماری روماتیسم مفصلی ، آرتریت روماتویید نیز می گویند که یکی از بیماری های مزمن و سیستمیک است که تنها یک درصد از مردم جهان به آن بیماری دچار شده اند .
روماتولوژیک چیست ؟
روماتولوژیک همان بیماری روماتیسم است که در این نوع از بیماری بافت همبند هم چون : پوست ، مفصل ، عضله ، عروق و ... در یک زمان باهم درگیر می شوند . عامل اصلی بروز این بیماری ناشناخته است ولی به طور کلی اختلال در سیستم ایمنی بدن و یا در زمینه ژنتیک باعث به وجود آمدن علائم این بیماری در بدن انسان ها می شود . بیماری روماتیسم جز شایع ترین بیماری های مفصلی در بین مردم است .
افراد برای درمان بیماری روماتیسم خود از داروهای وارداتی استفاده می کردند اما در طی زمان به دلیل این که بهای خرید این دارو ها آن قدر زیاد شده بود که مردم توان خرید دارو دو تا سه میلیون تومان را نداشتند به همین علت متخصصان داخل کشور سعی در تولید دارووی مشابه آن اما با قیمت کمتر کردند و سپس دارویی به نام (اتانرسپ) تولید شد که جز داروهای بیولوژیک است . دارو اتانرسپ از دارو هایی به شمار می آید که از طریق مهندسی ژنتیک و با تغییر در ژن ها ، قادر به مهار فاکتور التهابی آلفا یا همان عانل ایجاد التهاب در مفصل های بیماران می باشد .

عوامل بروز بیماری روماتیسم مفصلی

عوامل ژنتیکی از عامل های اصلی بیماری روماتیسم است . بیماری روماتیسم نوعی از بیماری التهابی محسوب می شود به همین علت در ابتدای بروز آن فرد با درد و تورم در مفصل های کوچک و بزرگ در دست و پای خود می شود . شروع درد از مفاصل کوچک در بین انگشت ، مچ ، آرنج و انگشتان پا می شود و در طی زمان این درد و تورم گسترش پیدا کرده و به تمامی بدن سرایت می کند که باعث تورم و درد در ناحیه هایی مثل کمر ، لگن و زانو می شود . یکی از عوامل ملموس بیماری روماتیسم خشکی بدن صبحگاهی است یعنی این که فرد زمانی از خواب بیدار می شود نمی تواند بدن خود را به راحتی حرکت دهد و در کمر ، گردن ، دست و پا دچار خشکی و سفتی می کند و احساس خرد شدن استخوان های خود را دارد . در نهایت اگر بیماری روماتیسم درمان نشود منجر به تغییر شکل و ایجاد نقص در فعالیت و حرکت اندام ها می شود .
از عوامل دیگر بروز این بیماری عوامل محیطی را می توان نام برد . یکی از نکات ضروری که گفته می شود این است که عفونت های ویروسی و میکروبی و هم چنین استرس های هیجانی از علت هایی است که باعث تحریک این بیماری و بروز آن می شود . مصرف سیگار بستری است برای به وجود آمدن بیماری روماتیسم که اگر کسی زمینه ژنتیکی این بیماری را داشته باشد با مصرف سیگار تحریک شده و فرد به این بیماری مبتلا می شود . مهم ترین توصیه ای که می توان به چنین افرادی کرد این است که سیگار مصرف نکنند و به طور کلی مصرف دخانیات را کنار گذاشته چرا که مصرف دخانیات روند ایجاد بیماری روماتیسم را در فرد زیاد می کند و تخریب مفاصل را در بدن افراد تشدید می سازد .

درمان بیماری روماتیسم با گیاهان دارویی
افراد مبتلا به این بیماری بسیار دنبال روشی  برای  درمان حتمی بیماری روماتیسم هستند . بسیاری از بیماری ها امروزه به روش سنتی و دارویی است ؛ روماتیسم هم از جمله بیماری هایی است که می توان با مصرف گیاهان دارویی آن را درمان کرد ؛ حال این روش چه قدر برای درمان بیماری روماتیسم موثر است در ادامه به آن می پردازیم :
در قدیم تنها روش درمان تجویز دارو بود که بسار هم موثر بوده است . داروهایی از جمله متوترکسات ، هیدروکسی کلروکین ، سولفاسالازین و کورتون را برای بیماران تجویز می کرده اند اما در برخی از موارد بدن در مقابل اثر بخشی این دارو مقاومت می کرده که در آن صورت نیاز به گروه دیگری از دارو ها داشتیم ؛ داروهایی که در اصطلاح به آنها داروهای بیولوژیک می گویند مانند اتانرسپ که در مقدمه توضیح مختصری در این باب داده شد . مصرف این دارو ها در طی زمان به دلیل شیمیایی بودن آن عوامل مضری نیز بر بدن داشته که امروزه برای درمان این بیماری به گیاهان دارویی پی برده اند . بعضی از گیاهان خواص ضد التهابی دارند که برای مقابله با درمان روماتیسم مفید هستند که در ادامه به چند نمونه از گیاهانی که برای درمان روماتیسم مفصلی موثر هستند اشاره می کنیم :
1)    گیاه زردچوبه : نتیجه یک پژوهش تایلندی نشان داده است که مصرف روزانه 2 گرم زردچوبه به مدت 6 هفته برای افرادی که درد آرنج دارند تاثیر مشابه ایبوپروفن را دارد که زرد پوبه خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی دارد .
روش مصرف : مصرف در غذا – روزانه 2 تا 4 کپسول تهیه شده از زردچوبه .
موارد منع مصرف : افرادی که سنگ کیسه صفرا دارند و هم چنین خانم های باردار نباید از این کپسول ها مصرف کنند . افرادی که از داروهای ضد انعقاد استفاده می کندد مصرف این کپسول منع می شود .
2)    فلفل کاین : فلفل کاین از ترکیبی به نام کاپسایسین می باشد که روی گیرنده های درد تاثیر بسیاری دارد که پماد ها و ژل های موضعی که دارای این فلفل هستند در دارو خانه ها به فروش می رسد .
3)    روش مصرف : زمانی که احساس درد کردید در جایی که درد حس می شود این پماد را زده و کمی ماساژ بدهید .
4)    موارد منع مصرف :اگر دارای پوستی حساس هستید از استعمال خارجی این پماد روی پوست خود خودداری کنید .
وهم چنین گیاهانی مثل عروس چمنزار ، برگ های انگور فرنگی ، برگ های درخت زبان گنجشک ، سرکه سیب ، پوست درخت بید سفید و ... نام برد .

برچسب
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  حریم شخصی
•  راهنمای خرید از اسپرت کالا
•  قوانین و مقررات
•  ضمانت اصل بودن تجهیزات ورزشی
•  بهترین کیفیت روغن ماساژ و تجهیزات ورزشی
خرید لوازم و تجهیزات ورزشی
اطلاعات تماس اسپرتر کالا
خانه ورزش کاشان

آدرس : کاشان ، خیابان آیت الله کاشانی ، روبرو کوچه حوضخانه

شماره تماس جهت مشاوره و سفارشات :

09136544566

03155448364
خرید آنلاین لوازم ورزشی
خرید بی واسطه لوازم ورزشی